Romanian Military History Forum - Part of Romanian Army in the Second World War Website



Pages: (2) 1 [2]   ( Go to first unread post ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> remaines of IAR80 no 293 found
Alexandru C.
Posted: November 07, 2013 02:58 pm
Quote Post


Caporal
*

Group: Members
Posts: 115
Member No.: 3326
Joined: June 20, 2012



Congratulations! The remains of the I.A.R.s begin to come to light.
Alexandru
PMEmail Poster
Top
florentiu
Posted: April 18, 2015 12:28 pm
Quote Post


Soldat
*

Group: Members
Posts: 1
Member No.: 3679
Joined: April 14, 2015



QUOTE (Ferdinand @ November 04, 2013 10:58 am)
What i wrote it is based on the eyewitness story.

Ma numesc Adrian Florentiu, locuiesc in Bucuresti.
Am gasit intamplator postarea dumneavoastra din 2013 in legatura cu gasirea unor resturi din epava avionului IAR80 cu nr. 293, pilotat de tatal meu Slt. Alexandru Florentiu cand a fost doborat de artileria antiaeriana germana in zona Intorsura Buzaului.
Mi s-a parut remarcabil faptul ca mai intereseaza pe cineva acest episod al celui de al doilea razboi mondial. Soarta multor piloti romani a fost ignorata deliberat sau din nepasare prea multa vreme.
La episodul pe care il relatati, as dori sa aduc cateva mici corecturi si adaugiri.
Dupa ce a fost doborat (in ziua cand implinea 22 ani), tatal meu Slt. Alexandru Florentiu a fost luat prizonier de armata germana, fiind in lagarul de la Wustrau/Neuruppin pana in 1945 cand a fost eliberat de trupele sovietice. Intors in tara, inaintat la gradul de capitan, a activat ca instructor de acrobatie pana in 1951 cand a fost dat afara din armata. Nu a mai pilotat niciodata ...
Ramas fara nici o sursa de venit, intors la parinti in Focsani, a fost pe rand pedagog la un internat de baieti, contabil la un atelier de tinichigerie.
S-a mutat la Ploiesti in 1953, inscriindu-se apoi la Institutul de stiinte economice. Pana la absolvire (sef de promotie) a predat lectii particulare de matematica.
In 1957 a fost angajat la Institutul de proiectare instalatii petroliere din Ploiesti ca economist si s-a inscris la Institutul de petrol si gaze, pe care l-a absolvit ca sef de promotie. A lucrat la IPIP Ploiesti ca inginer proiectant pana la pensionare si s-a intalnit din cand in cand cu alti piloti supravietuitori din cel de-al doilea razboi mondial.
Tatal meu Dr. inginer Alexandru Florentiu, comandor in rezerva, a murit la Ploiesti in anul 2005 in varsta de 83 ani.

Atasez pentru referinta doua fotografii si transcriptul unui articol publicat in 1979 intr-un ziar local ce incearca sa explice de ce o strada din Intorsura Buzaului se numeste Strada Aviatorului.

Cu deosebita stima,

Adrian Florentiu

http://imageshack.com/a/img538/2708/vVePm5.jpg
http://imageshack.com/a/img661/8739/i44qQT.jpg

https://files.secureserver.net/0s5mvwRfEOewQS

PMEmail Poster
Top
horia
Posted: April 20, 2015 08:47 am
Quote Post


Capitan
*

Group: Members
Posts: 693
Member No.: 529
Joined: February 28, 2005



Adrian, thank you for your post and photos. I think Florin (Ferdinand) will be very happy to read this!
PMEmail Poster
Top
Ferdinand
Posted: April 26, 2015 09:00 pm
Quote Post


Maior
*

Group: Members
Posts: 721
Member No.: 1486
Joined: June 28, 2007



QUOTE (florentiu @ April 18, 2015 12:28 pm)
QUOTE (Ferdinand @ November 04, 2013 10:58 am)
What i wrote it is based on the eyewitness story.

Ma numesc Adrian Florentiu, locuiesc in Bucuresti.
Am gasit intamplator postarea dumneavoastra din 2013 in legatura cu gasirea unor resturi din epava avionului IAR80 cu nr. 293, pilotat de tatal meu Slt. Alexandru Florentiu
Adrian Florentiu
[/URL]

ohmy.gif ohmy.gif


Aveti mesaj privat! Nu pot sa cred ce mica e lumea!
PMEmail PosterUsers WebsiteYahooMSN
Top
Agarici
Posted: April 29, 2015 09:35 pm
Quote Post


Maior
*

Group: Members
Posts: 745
Member No.: 522
Joined: February 24, 2005



Hello! What model was the plane (80, 81, A, B, C)? Did the tail number was identical to the serial production number? If so, according tot the data from the site ( http://www.worldwar2.ro/arr/?article=749 ), the aircraft must have been a IAR 81 A (4 7,92 and 2 13,2 mm guns)... Is that correct?

This post has been edited by Agarici on April 29, 2015 09:39 pm
PMEmail Poster
Top
Radub
Posted: April 30, 2015 08:16 am
Quote Post


General de corp de armata
*

Group: Members
Posts: 1670
Member No.: 476
Joined: January 23, 2005



There was no "I.A.R.81-A" in service. The "I.A.R.81-A dive bomber with heavy machine guns" was a planned version that was never built - all airframes assigned to this type were built as fighters.
No. 293 was an I.A.R.80-B armed with 2 x 13.2 mm heavy machine guns and 4 x 7.92 mm machine guns.
HTH
Radu
PMEmail PosterUsers Website
Top
Florin
Posted: May 01, 2015 02:39 am
Quote Post


General de corp de armata
*

Group: Members
Posts: 1879
Member No.: 17
Joined: June 22, 2003



Interesting: an airplane flying in August 1944 carrying ammunition manufactured in 1941 ...
(See second photo in the post from November 2, 2013.)
After 3 years of war, I would have expected that the bullets made in 1941 to be already used.

This post has been edited by Florin on May 01, 2015 02:42 am
PM
Top
Radub
Posted: May 01, 2015 07:43 am
Quote Post


General de corp de armata
*

Group: Members
Posts: 1670
Member No.: 476
Joined: January 23, 2005



The 7.92 x57 Mauser round was manufactured by the trillions by many maufacturers. It was the standard German ammunition in both world wars. It is still in use today and there is wartime stock left. There was no shortage of such ammunition in stores during the war.
Radu
PMEmail PosterUsers Website
Top
Antoniu
Posted: May 05, 2015 06:17 am
Quote Post


Soldat
*

Group: Members
Posts: 49
Member No.: 2824
Joined: June 14, 2010



Slt.av. Florentiu Alexandru
Flotila 3 Vt. Gr.2 Vt. Esc.44 Vt.

Declaratia Adj.Stg.av.Prisecaru Constantin, coechipierul Slt.av. Florentiu Alexandru:
“Subsemnatul Adj. Stg. av. Prisecaru Constantin, din Escadrila 44 Vanatoare, declar urmatoarele cu privire la disparitia Domnului Slt.av. Florentiu Alexandru.
In ziua de 27 August 1944 am decolat doua celule de IAR-80 cu misiunea de a mitralia coloanele motorizate nemtesti ce se aflau aglomerate in Intorsura Buzaului. Inainte de a intra deasupra obiectivului, prima celula Domnului Slt.av. Roventa si Adj.av. Zaharia a semnalat cateva masini camuflate pe marginea unei sosele si au inceput atacul.
Celula Domnului Slt.av. Florentiu Alexandru al carui coechipier era eu, am intrat deasupra obiectivului la 500 m inaltime si am facut un viraj larg pentru a identifica. Eu vazand ca au inceput sa fuga soldati de la masini in toate directiile si ca Domnul Slt.av. Florentiu nu ataca, am derapat imediat pe o aripa si am inceput sa trag cu toate armele de bord. La 100 metri am redresat si am degajat spre dreapta pentru a reveni in vechea formatie de lupta in fir indian. La 400 metri inaltime am pus avionul la orizontala si inaintea mea la 3-400 metri avionul Domnului Slt.av. Florentiu se afla in panta de coborare pronuntata, poi am vazut cum a sarit cu parasuta care s-a deschis cam la jumatatea distantei dintre avion si pamant. Eu din momentul in care am vazut ca i s-a deschis parasuta nu l-am mai putut urmari fiind nevoit sa degajez imediat la rasse-motte fiind incadrat din toate partile de un A.C.A. foarte puternic.Vazand un foc puternic intr-o padure, m-am dus acolo la mica inaltime si am vazut cum ardea avionul. La 2-300 metri de avion era parasuta aterizata pe varful brazilor. Distanta de la coloana nemteasca pana la locul unde a aterizat parasuta era de aproximativ 5-6 Km. Dupa aceea am intrat in celula Domnului Slt.av. Roventa si am continuat atacul dupa care am plecat la aerodrom.
Aceasta-mi este declaratia pe care o sustin si o semnez propriu.”

Prin 1988, Arh. Mihai Andrei a vorbit cu Dl. Florentin Alexandru despre actiunea sa din 27.08 1944 de la Intorsura Buzaului. Ne-a indicat persoana de legatura care cunoaste bine locul prabusirii, dar si faptul ca strada care trece prin sat spre locul prabusirii se numeste " Strada Aviatorului". Ca sa nu avem surprize Dl. Ing. Morariu salariat la Romaero a luat legatura in numele fabricii cu primarul din Intorsura Buzaului, acesta a aprobat cercetarea la fata locului. Ne-am deplasat: Ing. Morariu, Mihai Andrei, Bujor Razvan si Dan Antoniu. Am avut numele unei persoane de contat din sat, omul care a tractat de la locul prabusirii ce a ramas din fuzelaj si cele doua aripi la el in batatura, a avut mari necazuri cu securitatea, au spus atunci ca vrea sa-si construiasca avion pentru a fugii din tara. Nu l-am gasit acasa, in schimb am gasit o ruda a acestuia care ne-a condus la locul prabusirii, acolo se mai afla doar motorul ingropat. Nu am avut cele necesare pentru a investiga. Apoi am coborat si ne-a aratat o foaie de aluminiu, singura relicva ramasa si folosita pe post de cofrag, nu am putut sa o desprindem.
Am mai aflat ca pilotul a aterizat ranit in curtea unei familii, a sosit urgent o patrula germana cu un ofiter care a scos pistolul sa-l impuste, in fata pilotului s-a asezat o batrana care fiind de etnie germana l-a implorat pe ofiter, in limba lui, implorand-ul sa-l ierte deoarece este militar si si-a facut datoria. A fost crutat si dus intr-un lagar din Germania. Relatarea corespundea perfect cu descrierea facuta de Florentiu Alexandru.
Daca cineva doreste poate fi tradus in engleza.


This post has been edited by Antoniu on May 05, 2015 06:18 am
PMEmail Poster
Top
Agarici
Posted: May 09, 2015 06:30 pm
Quote Post


Maior
*

Group: Members
Posts: 745
Member No.: 522
Joined: February 24, 2005



Thank you very much for the clarifications, Radu. Was this particular plane (and the other initially destined as IAR 81 fighter-bombers) capable of carying bombs (under the wings, under the fuselage)? What about the other planes concived/derived as/from IAR 81 (IAR 80 C, for example)?
In strafing enemy troops and other air-to-ground missions, I guess those bombs could have really made a difference...

Also, if any of you knows, how many of the older (80/81, A and B models) remained in use by (mid) 1944? According to Wikipedia (yes, I know... smile.gif ) there was a plane to standardize all of those by arming them with new MG 151/20 20 mm guns as IAR 80 M's ( http://en.wikipedia.org/wiki/IAR_80 ).

Was the entire 44th Squadron (3rd Fighter Group) still equiped with IAR 80 B's (or other older models) by august 1944?

Thank you once more!

This post has been edited by Agarici on May 09, 2015 06:31 pm
PMEmail Poster
Top
Radub
Posted: May 12, 2015 07:12 pm
Quote Post


General de corp de armata
*

Group: Members
Posts: 1670
Member No.: 476
Joined: January 23, 2005



This particular plane could not carry bombs.
The other questions are very complex and require a bit of research.
Radu
PMEmail PosterUsers Website
Top
0 User(s) are reading this topic (0 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Topic Options Pages: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 






[ Script Execution time: 0.0405 ]   [ 14 queries used ]   [ GZIP Enabled ]