Romanian Military History Forum - Part of Romanian Army in the Second World War Website



Pages: (2) [1] 2   ( Go to first unread post ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Romanian POWs in Russia
dragos
Posted: April 16, 2005 11:24 am
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2397
Member No.: 2
Joined: February 11, 2003



"Father and son, nine years in the ordeal of captivity", RIM 4(10)/1991.

Captured at Don' bend:

"We surrendered, hands up" - related Lt. r. Nicolae Roman - "not without fear of being killed. We heard and saw enough cases when our officers have been killed in similar situations. The blind fury was difficult to refrain at some of the Russian soldiers. In the prison camp, one compatriot related the circumstances in which my uncle, major Tulescu Virgil, from 5th Artillery Regiment, died. He was commander of artillery battalion. He was bayonetted when he surrendered, while holding his hands up. A violent outburst was ready to happen in our situation too. A Russian soldiers set up the machinegun, the guards stepped aside, and when we exited the building, he aimed the machinegun at us, finger on trigger. I think a barbaric act was on the way, unless a superior of him intervened authoritative. With a ferm voice, he jumped at the soldier and calmed down the heated spirits.

Generals Lascar and Mazarini, together with their staff officers - Lt. Col Nicolae Cambrea and lt col. Stanescu Cristea - were taken immediatelly, and were crossed the Don in a car right in that night. I saw them again after three months, in the prison camp of Krasnogorsk, and Cambrea and Stanescu later at Suzdal. The others, including my father, were taken to a well guarded village house. We were taken the watches, rings, leather jackets, boots. It was a pitiful picture. No law protected us. We had nothing left. My father had a stony face, eyes fixed. He usually was sober and grave. Now he looked like a statue. Only when he was ripped the watch on a chain at his trousers pocket, his cheek barely trembled. The watch was a gift from my grandma, and it was priceless for him. Silent, he didn't look at me. Any gesture could have been fatal. He was watching his destiny, stoned, as all of the others. (...)"

The following day, all of the Romanian prisoners at Golovski (about 4,000 men) formed a column, under mounted guards, across the village. The officers captured at the command post of the 6th Infantry Division were placed sepparately in the eastern part of the settlement. "I did not know what they were going to do. We waited warily. The column got on the move, passing in front of us. Several Russians in military uniforms were moving along the column and were yelling in Romanian: <They are guilty! They brought you here! The murderers! They have to be trialed and sentenced for your disaster! The murderers!> Nevertheless, our soldiers, silent, were giving the honor to their commanders. Their figures and looks were telling more than a thousand words. (...) My father was crying. I've never saw him crying. It was extraordinary moving. (...) For the Russian agitators, their set-up turned into a pitiful failure."

to be continued
PMUsers WebsiteYahoo
Top
dragos
Posted: May 05, 2005 07:55 pm
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2397
Member No.: 2
Joined: February 11, 2003



[...]
At the end of the column followed in a row the group of the Romanian officers that had "received" the honor of the troops. They crossed the Don at Serafimovici, on a pontoon bridge. The blizzard was mortifying the living ones. They spent the night in the first village they arrived. The buildings were empty. The villagers have been evacuated by the Soviet authorities, leaving nothing behind. "Everything has been withdrawn to Ural" - related the veteran. "In the case of advance beyond Stalingrad, the Germans had nothing in front on them but the Russian winter and huge distances, beyond the limits of supply. In this village we remained over night we didn't find even a stick or a hay blade to make fire." In the morning, the column got on the move, swiming through the blizzard swept steppe. The officers group left a bit later. They were cramed into a truck - better nevertheless - and transported in the same direction. In the ditch along the road there were small mounds, crouched bodies in uniforms, partly covered by snow. They were Romanian soldiers that remaining stock-still because of the cold or agony, could not walk any more. When the life was still flickering in one of them, it was brutally extinguished by a coup de grace shot in the head by one of the guards. Now they were resting in peace uncovered by the earth bed. The bones of many remained scattered in the fields. God knows what happened with them. By the evening they arrived at the first railroad station. Those who managed to pull their frozen legs and made it to the end of the road, were put in cargo vans, the soldiers, the NCOs and the officers separately. The conditions were the same for all though. At departure, they were given a 500 grams bread at four men, and after four days another bread for eight men. They had to search for water on their own. When the doors were opened, at every 12 hours, they filled their canteens with snow, which after melting it gave 200-300 grams of water, that had to be shared with great care. "I don't know how many days we traveled by train. It is certain that Saint Nicolae we celebrated in the first prison camp, Tambov, a shunting camp. I remember my father giving me a small branch of fir tree, and embracing me. <This is from me, and from God whatever He might have the mercy to give> he told me. And God gave me strength to resist.

(to be continued)
PMUsers WebsiteYahoo
Top
Florin
Posted: May 24, 2005 12:04 am
Quote Post


General de corp de armata
*

Group: Members
Posts: 1879
Member No.: 17
Joined: June 22, 2003



Very often, the teenagers were more dangerous than the men in their 20's or their 30's, among the Soviet guards. They started to shot the unarmed prisoners with their machine guns... just for fun.

This post has been edited by Florin on May 24, 2005 12:06 am
PM
Top
Chandernagore
Posted: May 24, 2005 08:44 am
Quote Post


Locotenent colonel
Group Icon

Group: Banned
Posts: 818
Member No.: 106
Joined: September 22, 2003



From every report I can get my hands on come the feeling to me that the Russian didn't have a very "homogeneous" attitude regarding POWS.
PM
Top
dragos
Posted: May 24, 2005 08:55 pm
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2397
Member No.: 2
Joined: February 11, 2003



Source: Report dated December 1st 1942 of plutonier t.r. Valentin Dumitru from the Special Intelligence Service, detached to the 6th Infantry Division's HQ. MApN archives, fond 949, file 100, pages 301-303

CODE
In the morning of 25 November 1942, we passed by the village of Rusakov, from where a group of about 60 Romanian POWs escaped from the Russians.

Most of them where from the 14th Infantry, the 6th Vanatori Regiment.

All of them where bare footed and unclothed.

They told us they didn't eat for three days while the Russians were eating the food captured from us.

They also told us that the wounded were shot dead, and those who could not keep the pace with the column shared the same fate.

All the way to Cernishevskaya was scattered with bodies of Romanian soldiers, naked and horribly mutilated by tanks.

Most of them were decapitated, probably by the cavalry.

Everywhere it was scattered the gear of the 1st Armored Division.

We took notice that all of these bodies were of the soldiers of the 1st Armored Division and of the regimental trains of the 14th Infantry Division.

In the afternoon of 25 November 1942, the Germans repulsed the enemy and took Cernishevskaya, in which we entered at evening.

All the night of 25/26 November 1942, the Russians attacked the village with artillery and Katyushas.

In the village we found Romanian food stores, which were immediately devastated by our starving soldiers.

In the morning of 26 November 1942, it was established communication with a Romanian motorized division that was coming from Kuteinikov, and the remnants of the troops and the wounded were put in German and Romanian trucks and were sent to Kuteinikov and Miliutinsk, where it was the 5th Army Corps HQ, for future selection and routing for Kamensk, for training in order to establish new battalions.
PMUsers WebsiteYahoo
Top
Danny Baiat
Posted: June 13, 2012 07:36 am
Quote Post


Soldat
*

Group: Members
Posts: 2
Member No.: 3294
Joined: April 26, 2012



Hi from Australia,

[Used Google to translate from English to Romanian]

Poate cineva vă rugăm să furnizaţi mă cu sursa pentru acest post?

Te rog! Este foarte important pentru cercetarea mea, ca eu sunt ultimul descendent al Major TULESCU, Virgil (eu sunt nepotul lui mare).

Sunt încercarea de a compila istorie a familiei mele şi nu au putut găsi nici o altă informaţie, oriunde şi eu de ajutor într-adevăr cu acest ... mulţumesc

Dan
PMEmail Poster
Top
Victor
Posted: June 14, 2012 06:19 am
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 4350
Member No.: 3
Joined: February 11, 2003



QUOTE (Danny Baiat @ June 13, 2012 09:36 am)
[Used Google to translate from English to Romanian]


Why would you do that if the official language of the forum is English?
PMEmail PosterUsers Website
Top
dragos
Posted: June 14, 2012 12:03 pm
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2397
Member No.: 2
Joined: February 11, 2003



The source of the article is Revista de Istorie Militara no 4(10)/1991.
PMUsers WebsiteYahoo
Top
_Vik
Posted: June 14, 2012 05:26 pm
Quote Post


Fruntas
*

Group: Members
Posts: 54
Member No.: 3266
Joined: February 24, 2012



My father and other relatives said they did not kill romanian POWs,but germans they sometimes did.
PMEmail Poster
Top
Danny Baiat
Posted: June 15, 2012 03:09 pm
Quote Post


Soldat
*

Group: Members
Posts: 2
Member No.: 3294
Joined: April 26, 2012



QUOTE (Victor @ June 14, 2012 06:19 am)
QUOTE (Danny Baiat @ June 13, 2012 09:36 am)
[Used Google to translate from English to Romanian]


Why would you do that if the official language of the forum is English?

Ha Ha! Victor, I wasn't sure to be honest, I actually linked to this forum from the main website smile.gif

Thank you so much for the information - I tried to attached a photo of Virgil Tulescu (the man himself) but failed!

Dan

This post has been edited by Danny Baiat on June 15, 2012 03:12 pm
PMEmail Poster
Top
muggs
Posted: June 15, 2012 05:40 pm
Quote Post


Plutonier
*

Group: Retired
Posts: 298
Member No.: 1499
Joined: July 05, 2007



Danny try using http://minus.com/ it's enough to drag n drop the picture there and post the link afterwards here
PMEmail Poster
Top
Petre
Posted: April 23, 2014 07:23 pm
Quote Post


Locotenent colonel
*

Group: Members
Posts: 894
Member No.: 2434
Joined: March 24, 2009



Source - Net.
The Archive of Aleksandr I. Jakovlev
Lubjanka. Stalin and NKVD, NKGB, GUKR «Smersh». 1939 - mart 1946

Document № 261 - A special report from L.P.Beria to I.V.Stalin about the positions of romanian generals POW regardind the former romanian king
24.05.1944, Top Secret, № 503/b
CODE
Tovarăşului Stalin I.V.

La 22 mai a.c. s-au purtat discuţii cu generalii români prizonieri de război Мazarini, Lascăr, Dimitriu, Nedelea şi Brătescu despre poziţiile lor faţă de fostul rege român Carol, aflat în emigraţie şi despre poziţiile diferitelor cercuri politice şi militare din Romania faţă de acesta.
Generalii români prizonieri participanţi la discuţii s-au referit în general pozitiv la fostul rege Carol şi au exprimat intenţia de a colabora сu Carol, e drept, cu unele rezerve.
Generalii Mazarini şi Dimitriu au menţionat special că vor colabora cu regele Carol doar în caz că acesta va fi susţinut de Guvernul URSS şi că ei vor refuza să lucreze cu acesta, dacă Carol va fi susţinut numai de SUA şi Anglia.
Majoritatea vechilor ofiţeri, după părerea generalilor români, îl susţin pe regele Carol, dacă acesta trece contra nemţilor.
Partidele politice de opoziţie din Romania pot să îl susţină pe regele Carol.
Fiind monarhişti, generalii prizonieri de război consideră că monarhia constituţională este cea mai bună formă de stat pentru România şi în perioada de după război.
Regele Mihail, după părerea generalilor, nu beneficiază de sprijinul armatei, poporului şi partidelor politice, totuşi gen. Lascăr a declarat că trebuie studiată posibilitatea intervenţiei mamei regelui Mihail în spijinul acestuia.
Generalii dau mare importanţă faptului că regele Carol este compromis în ochii societăţii româneşti din cauza originii «ignobile» a celei de-a doua soţii.
Se trimit extrase din notele discuţiilor şi declaraţiile personale de la generalii români:

Dimitriu Romulus Savva, n.1892, general de brigadă, din familie de general, pregătire mil. superioară, ofiţer de carieră, posedă şase ordine, Cdt. Div. 20 inf, capturat în ian. 1943 la Stalingrad.
În declaraţia personală Dimitriu scrie:
«Îl cunosc pe regele Carol din 1912, când am servit împreună în armată. Regele Carol a avut mereu încredere în mine. Dacă regele Carol ocupă din nou tronul României voi fi bucuros şi îl voi servi cu credinţă ca mai înainte, dar numai în situaţia că regele Carol va fi susţinut şi recunoscut de guvernul URSS şi aliaţii săi, SUA şi Anglia. În 1940 în România foarte mulţi au regretat abdicarea şi plecarea regelui Carol din România. Eu cred că învinuirea regelui Carol pentru toate nenorocirile abătute acum asupra României, nu sunt total corecte. Poporul l-a iubit mult pe regele Carol.
În prezent nu pot spune dacă aceste simpatii s-au păstrat, în faţa acestor nenorociri ale României, care n-au mai fost în istoria României, nenorociri pentru care tot regele Carol este răspunzător.
Armata română a păstrat o bună amintire regelui Carol, care există şi azi. Consider că majoritatea corpului ofiţeresc din România este pentru Carol. La tinerii ofiţeri există influenţele “spiritului legionar”, ofiţerii vechi au păstrat faţă de regele Carol aceeaşi simpatie. Regele Carol poate avea sprijin total de la partidul liberal, mai ales al fracţiunii Tătătescu, şi parţial spijin din partea fracţiunii Brătianu. Partidul ţărănesc, mai ales fracţiunea Maniu-Mihalache, toată guvernarea regelui Carol şi până la plecarea din România au fost contra lui. Fracţiunea acestui partid “Fontul Renaşterii Naţionale” în frunte cu Călinescu, reunind majoritatea membrilor partidului ţărănesc, a fost mereu pentru regele Carol. Extrema stângă şi partidele de dreapta, vor fi se vede contra regelui Carol, mai ales cei din blocul “legionarilor”.
Prin revenirea în România regele Carol poare conta şi pe partidul poporului, membrii căruia intră în partidul liberal sau sunt solidari cu el, dar poate primi sprijinul rămaşilor din vechiul partid conservator, condus de Argetoianu, prieten personal al regelui. În armată regele Carol poate conta pe sprijinul foştilor săi generali Mihăilă[?] – fost mareşal al palatului şi ministru de război[?], Teodorescu Polea — fost secretar şi ministru de război[?] (prieten personal al regelui Carol) şi Tătăranu — fost ataşat militar la Paris, precum şi pe majoritatea ofiţerilor din flota maritimă şi aviaţie, create la timpul lor de regele Carol.
Dacă regele Carol ar reveni în România cu intenţia de a o salva, reacţia ar fi foarte bună. Are mare importanţă sprijinul pe care ar putea să îl dea lui Carol guvernele URSS, SUA şi Anglia. Dacă regele Carol primeşte acest sprijin, nu ar conta problema stării de spirit.
Eu personal voi rămâne cu regele Carol, atât timp cât va colabora cu Rusia şi atât timp cât Guvernul sovietic îl va sprijini.
Regele Мihail nu are importanţă în România, după mine, este un băiat fără pic de autoritate. Mihail trebuie să plece, partidele politice, poporul şi аrmata nu îl vor susţine.

Lascăr Mihail Constantinovici, n.1889, general de divizie, din veche familie nobilă, ofiţer de carieră, absolvent Academia Militară, Cdt. Div. 6 inf, distins cu înalte ordine româneşti şi germane, s-a predat în nov.1942 la Stalingrad.
Lascăr îi este loial regelui Carol şi consideră revenirea la putere a regelui Carol ar duce la dorita ieşire din război a României. După părerea lui Lascăr, partidul liberal al lui Gheorghe Brătianu şi partidul ţărănesc Maniu-Mihalache îl susţin pe regele Carol. Lascăr admite că regele Carol, fiind în spirit un democrat, va face concesii partidelor democratice şi va lupta activ contra gardiştilor, pe care îi susţin nemţii.
După părerea lui Lascăr, armata, mai ales vechii ofiţeri, pot fi total de partea regelui Carol, deoarece conducătorul Antonescu este discreditat. Popoul român priveşte pozitiv revenirea la putere a regelui Carol. Burghezia română, cu orientări anglofile şi francofile îl susţine deasemenea pe regele Carol.
Dacă se pune problema revenirii la tron a regelui Carol, pot apare anumite probleme pentru că în România nu există toleranţă pentru soţia lui Carol, iar îngrădirea severă a democaţiei din trecut a stârnit nemulţumirea partidelor de opoziţie.
După părerea lui Lascăr, mama regelui Mihail poate organiza lupta contra regelui Carol.
Personal, Lascăr consideră posibil să participe la o mişcare de partea regelui Carol.
În declaraţia personală Lascăr scrie că «revenirea regelui Carol trebuie să aibă loc cu acordul poporului român ».

Mazarini Nicolae Ivanovici, n.1894, general de divizie, din familie modestă, ofiţer de carieră, absolvental Academiei Militare, fost ataşat militar în Bulgaria, fost locţiitor al Şefului St.Maj.Gen. al armatei române. Fost Cdt. Div. 5 inf., în nov. 1942 s-a predat în raionul Stalingrad. Mazarini are relaţii extinse în cercurile guvernamentale şi militare din România.
În declaraţia personală Mazarini scrie:
«Revenirea regelui Carol în România este posibilă numai cu condiţia să fie sprijinit oficial de URSS, SUA şi Anglia. Numai în această situaţie fostul rege Carol ar putea să găsească o poziţie avantajoasă în ochii poporului şi armatei.
Trebuie avut în vedere că această problemă ar putea crea un conflict între tată şi fiu. Pentru a evita asta, regele Mihail trebuie imediat să părăsească tronul şi să se alăture tatălui său, pentru că după părerea mea nu este posibil ca tatăl să accepte să lupte contra fiului său.
Dacă regele Carol nu va fi sprijinit de marile democraţii ale lumii, nu este posibil să aibă loc schimbări în folosul lui în viaţa social-politică a ţării.
Personal consider revenirea regelui Carol foarte puţin probabilă. L-am iubit mult pe fostul regel Carol, însă comportamentul său în viaţa privată şi tendinţele lui spre dictatură nu mi-au permis să păstrez vechile sentimente sincere. Revenirea regelui Carol în România în rolul de salvator al ţării poate să aducă din nou spre el toate partidele democratice şi se poate spera că marea majoritate a poporului român îl urmează».
În discuţii, în afara celor prezentate mai sus, gen. Mazarini a declarat că el poate să ia parte la acţiunile regelui Carol contra nemţilor în cazul în care Carol va fi deplin susţinut de guvernele Uniunii Sovietice, SUA şi Аngliei dar că nu va colabora cu Carol, dacă la susţinerea lui nu va participa Guvernul Sovietic.

Nedelea Savva Frolovici, n. 1890, general de brigadă, din familie de moşier, ofiţer de carieră, fost Cdt. Div. 11 inf, prizonier în raionul Millerovo, dec. 1942.
În declaraţia personală gen. Nedelea spune:
«Armata regretă plecarea regelui Carol. Deşi am plecat de mult din ţară, eu încă mai cred că poporul român şi amata ar reacţiona pozitiv faţă de venirea majestîţii sale regele Carol la conducerea ţării.
Poporul român a simpatizat cu regele Carol şi a avut mare încredere în patriotismul său şi în capacitatea de a conduce ţara. Armata a simpatizat şi mai mult cu regele Carol.
Cred că şi politicienii în majoritatea lor ar fi mulţumiţi cu revenirea regelui Carol. Desigur, mai întâi ar trebui ca poporul să ştie cum se raportează puterile aliate (Uniunea Sovietică, SUA şi Аnglia) la revenirea regelui Carol la tron şi în ce condiţii îl sprijină.
Presupun că în afară de germanofili, legionari şi actuala guvernare, toţi ceilalţi ar sprijini venirea regelui Carol. În cazul că majestatea sa regele Caro vine la conducerea ţării pentru a lucra spre binele patriei, atunci eu sunt gata să îi ofer ajutor. Consider că problema cu regele Mihail se rezolvă fără greutate, deoarece acesta trebuie să împărtăşească soarta guvernului Аntonescu».

Brătescu Constantin Ivanovici, n. 1892, general de brigadă, din familie de mari moşieri, ofiţer de carieră, primit ordine româneşti şi germane. Luat prizonier ian. 1943 la Stalingrad, fost Cdt. Divizie de cavalerie.
În discuţii Brătescu a declarat că în cazul încercării lui Carol de a reveni pe tron, poporul român îl susţine, cu excepţia celor strâns legaţi de germani.
Brătescu spune că din partea partidelor româneşti Carol puţin probabil să primească sprijin, deoarece pe vremea lui toate aceste partide au fost dizolvate de Carol.
În continuare Brătescu a declarat că după părerea lui, problema cu cine va fi regele României nu are mare importanţă.

Discutiile au fost purtate cu fiecare general separat.

Comisarul poporului pentru afaceri interne al URSS,
L.Beria
PMEmail Poster
Top
Petre
Posted: June 13, 2014 03:12 pm
Quote Post


Locotenent colonel
*

Group: Members
Posts: 894
Member No.: 2434
Joined: March 24, 2009



From a russian book "Prisoniers of war in USSR. 1939-1956". Documents and materials (y. 2000)

Români
Total prizonieri – 181.967
Plecaţi la formare de unitati militare – 20.374
Rămaşi ca cetăţeni URSS - 166
Fugiţi 3
Decedaţi 50.959
01.01.1949 = 2.551 rom pow
CODE
11 sept 1945
Către Sovietul Comisarilor Poporului (Consiliul de Miniştri) URSS, tov. Stalin I.V.
Conform indicaţiilor Dvs, prezint proiectul de Decret al … privind eliberarea din lagărele NKVD şi trimiterea în patrie a 40.000 prizonieri români soldaţi şi subofiţeri.
Rog hotărârea Dvs.
L.Beria

CODE
ORDINUL NKVD URSS № 001035
privind eliberarea din lagăr a 40 mii prizonieri români.
(…)
… se trimit … pe calea ferată prin staţia Ungheni şi pe mare din Odessa, Crimeea, Nikolaev şi Novorossiisk până la Constanţa.
fiecărui prizonier eliberat i se va da la mână o dovadă, în baza Ordinului NKVD URSS №00955, semnat de comandantul lagărului.
(…)
Comisar al poporului pentru afaceri interne al URSS
Mareşal al U.Sov.    L.Beria

CODE
21 oct 1950
Pentru îndeplinirea Decretului… № 4287-1804 din 17 oct 1950 «Privind repatrierea … » ordon :
1.  Se reţin în URSS
- 355 prizonieri şi deţinuţi cetăţeni ai Ungariei, între care 9 generali, şi
- 543 prizonieri şi deţinuţi cetăţeni ai României, între care gen brigadă Stănescu Stoian Nicolae(?),
condamnaţi pentru participare la crime şi atrocităţi, spionaj, sabotaj, banditism şi furturi majore din proprietatea socialistă, pînă la expirarea duratei condamnărilor, stabilită de tribunal.
5. Se eliberează din lagăre… 5192 prizonieri şi deţinuţi cetăţeni români, din care:
а) … 1629 pentru care nu există materiale compromiţătoare;
b) … 3139 foşti colaboratori ai organelor de informaţii şi contrainformaţii, jandarmeriei, poliţiei, au servit în trupele SS, gardieni şi altor unităţi de represiune ale armatei (ungare şi) române, luaţi prizonieri în principal pe teritoriul (Ungariei şi) României, deoarece pentru ei nu există materiale despre crime de război contra URSS;
c) ….424 condamnaţi pentru încălcarea regimului de lagăr, furturi mărunte din proprietatea socialistă, furturi de la cetăţeni, refuz muncă, contravenţii …
6.  Repatrierea prizonieri şi deţinuţi cetăţeni unguri şi români … se face prin lagărul NKVD de repatrieri № 304 Sighet…
Ministru de interne al URSS, gen-colonel Kruglov

CODE
În lagărul MVD (MAI) №74 Oranki (reg. Gorkii) la 9 martie 1946 în ziua când prizonierii români sărbătoreau un an de la venirea la putere a guvernului democratic Petre Groza, în lagăr au fost lipite manifeste profasciste, care conţineau ameninţări la adresa antifasciştilor.
Printr-o agentură s-a stabilit că autorul manifestelor profasciste este prizonierul locotenent Netejoru, cu atitudini puternic reacţionare.
S-a stabilit prin cercetări că manifestele indicate au fost întocmite şi răspândite de Netejoru şi prizonierii Ţurlea şi Popescu. Prizonierii Netejoru, Ţurlea şi Popescu au fost trimişi în tribunal.
În lagărul MVD №119 (RSSA Tatară) prizonierul Cimpoeru – locotenent în armata română, l-a lovit în public de câteva ori cu o scândură pe antifascistului Popa, care a semnat o petiţie către Petre Groza, declarând cu acest prilej că-i va pedepsi şi pe ceilalţi prizonieri care au semnat petiţia.
Faptele petrecute vorbesc despre necesitatea sporirii muncii operative de agentură pentru identificarea grupărilor fasciste şi a prizonierilor izolaţi, cu atitudini ostile, care recurg la contraacţiuni la adresa mişcării democratice antifasciste, precum şi îmbunătăţirea muncii agitatorice de masă în rândul prizonierilor, deţinuţi în lagărele MVD şi batalioanele de munci.

CODE
NOTĂ-RAPORT
4 iulie 1955
Se eliberează cetăţeni străini condamnaţi pentru crime de război şi cei neimportanţi …
Din ţările de democraţie populară şi Finlanda – 1064 graţiaţi, 696 cu condamnare. Din ţările capitaliste 189…
Români - 375 eliberati si repatriati, 237 se predau ca fiind criminali...


This post has been edited by Petre on June 14, 2014 07:28 pm
PMEmail Poster
Top
Dénes
Posted: June 13, 2014 06:37 pm
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 4368
Member No.: 4
Joined: June 17, 2003



QUOTE (Petre @ June 13, 2014 09:12 pm)
From a russian book "Prisoniers of war in USSR. 1939-1956". Documents and materials (y. 2000)

Petre, is there reference to Hungarian POWs, too?

Thanks,

Gen. Dénes
PMEmail PosterUsers Website
Top
Petre
Posted: June 14, 2014 08:00 am
Quote Post


Locotenent colonel
*

Group: Members
Posts: 894
Member No.: 2434
Joined: March 24, 2009



POW of all nationalities, europeans... japonese, koreans,... americans. It is a free e-book, 1200 pages.
PMEmail Poster
Top
0 User(s) are reading this topic (0 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Topic Options Pages: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 






[ Script Execution time: 0.0838 ]   [ 14 queries used ]   [ GZIP Enabled ]